“Necel tik smagu, dabūsi bruku!”- tāds brīdinājums noteikti ir dzirdēts. Jā, un tā ir taisnība – lielākoties brukā (trūcē) cilvēki iedzīvojas, cilājot pārlieku lielus smagumus. Tā var veidoties arī nabas trūce.
“Necel tik smagu, dabūsi bruku!”- tāds brīdinājums noteikti ir dzirdēts. Jā, un tā ir taisnība – lielākoties brukā (trūcē) cilvēki iedzīvojas, cilājot pārlieku lielus smagumus. Tā var veidoties arī nabas trūce.
Kāpēc rodas nabas trūce?
Par nabas bruku (tautas valodā) jeb trūci (medicīniski) runā gadījumos, kad lielākoties iedzimtu saistaudu defektu dēļ rodas vēderplēves plīsums nabas apvidū. Trūce ir pamanāma kā lielāks vai mazāks zemādas izvelvējums – caur plīsuma vietu notiek iekšējo orgānu vai dziļo audu izspiešanās zem ādas.
Nabas trūces rašanās iemesli:
- smagumu celšana,
- intensīvs sports,
- grūtniecība,
- iedzimts saistaudu vājums,
- traumas u.c.
Nabas trūces riska grupas
Nabas trūce var veidoties kā bērnībā (arī jaundzimušā vecumā), tā pieaugušam cilvēkam. Dzimuma anatomisku iemeslu dēļ sievietēm tā mēdz būt biežāk, nekā vīriešiem. Vīriešiem raksturīgāka ir cirkšņa trūce.
Nabas trūces riska grupas cilvēki:
- smaga darba darītāji,
- smagatlēti,
- topošās māmiņas,
- seniori u.c.
Nabas trūce, kam iemesls ir smagumu celšana, visbiežāk ir nesāpīgas, tāpēc lielākoties pamanāma tikai tad, kad nabas apvidū parādās mazāks vai lielāks izcilnis. Turklāt korpulentākiem cilvēkiem, ja trūce ir neliela, tā sākotnēji var būt pat nepamanāma.
Nereti nabas trūce izveidojas sievietēm bērniņa gaidīšanas laikā. Iemesls tam ir pastiprinātais spiediens, ko auglis rada uz vēdera priekšējo sienu. Ja vēl pievienojas smagumu celšana, tad risks palielinās vēl vairāk. Tieši tāpēc grūtniecēm, lai izvairītos gan no nabas trūces, gan citām problēmām, rekomendē speciālās grūtniecības jostas, kas satur vēderu stingru.
Seniori riska grupā iekļauti tāpēc, ka bieži vien līdz ar gadiem cilvēkiem palielinās svars, kā arī bieži vien nepietiekamu fizisko aktivitāšu dēļ novājinās vēdera sienas muskulatūra.
Nabas trūce var izveidoties arī pēc vēdera dobuma operācijas. Visbiežāk tas notiek gadījumos, ja rēta nav labi sadzijusi.
Lai arī lielākoties nabas trūces gadījumos sāpju nav, mēdz būt situācijas, kad tās ir stipras, turklāt tās var pavadīt tādas nepatīkamas sajūtas kā nelabums, vēdera uzpūšanās un citas.
Trūce noteikti jāoperē
Ja pamanīts ādas izvelvējums nabas apvidū, to ieteicams parādīt ārstam, lai pārliecinātos, vai tā ir trūce jeb kādas citas veselības problēmas. Nekavējoties pie ārsta jādodas gadījumos, ja šis izvelvējums ir liels. Ārsts veiks izmeklējumus un noteiks diagnozi un ārstēšanu.
Lai noteiktu diagnozi, izplatītākais izmeklēšanas veids ir ultrasonoskopija, bet atsevišķos gadījumos, lai pacienta veselības stāvokli precizētu, veic arī datortomogrāfiju.
Svarīgi zināt, ka pieaugušam cilvēkam trūce pati no sevis nemazināsies – tā nesadzīs, bet var tikai palielināties. Arī ar fizioterapeitiskām vai citām metodēm to neizdosies ne mazināt, ne izārstēt. Vienīgā iespēja ir operācijas, kas mūsdienās ir pavisam vienkārša un tajā pašā vai nākamajā dienā pacients jau var doties mājās. Vienkāršākos gadījumos operācijas laikā sašuj plīsušo vēdera plēvi, bet, ja trūce ir lielāka, vēdera sienā iešuj speciālu medicīnisko tīkliņu, kas satur operēto vietu, lai tajā atkal neveidotos jauna trūce.
Lai pēc operācijas nerastos sarežģījumi un neveidotos jaunas trūces, atveseļošanās laikā jāievēro saudzējošs režīms. Turklāt, lai atveseļošanās ritētu sekmīgās, tās laikā ieteicams lietot arī speciālās jostas nabas trūcei, kas izstrādātas tieši šādām vajadzībām. Tāpat šīs jostas ieteicams lietot pēc trūces, ja medicīnisku problēmu vai citu iemeslu dēļ nav uzreiz iespējams veikt operāciju.
Ja nabas trūci neoperē, cilvēks var iedzīvoties nopietnās veselības problēmās. Plīsumā iesprūdusi zarna, nesaņemot pietiekami apasiņošanu, var atmirst un plīst, kam var sekot vēderplēves iekaisums un citas problēmas, tāpēc ārsti brīdina, ka nabas trūce ir nopietna lieta. Pat gadījumos, ja tā ir pavisam neliela.