Sāp elkonis. Tam vajag palīdzību

Sāp elkonis. Tam vajag palīdzību

Locītavas

Elkonim mūsu ķermenī ir nozīmīga loma gan fizisko aktivitāšu, gan ikdienas pienākumu veikšanā. Ja elkonis sāp, cilvēks jūtas stipri ierobežots, turklāt sāpes traucē normālu ikdienas dzīvi. Cilvēkiem, kas nodarbojas ar smagatlētiku, jābūt īpaši uzmanīgiem, lai neuzmanības vai pārslodzes dēļ nekaitētu elkoņu veselībai.

Elkonim mūsu ķermenī ir nozīmīga loma gan fizisko aktivitāšu, gan ikdienas pienākumu veikšanā. Ja elkonis sāp, cilvēks jūtas stipri ierobežots, turklāt sāpes traucē normālu ikdienas dzīvi. Cilvēkiem, kas nodarbojas ar smagatlētiku, jābūt īpaši uzmanīgiem, lai neuzmanības vai pārslodzes dēļ nekaitētu elkoņu veselībai.

Kāpēc sāp elkonis?

Elkonis sastāv no locītavā savienotiem trīs kauliem, kā arī muskuļiem, saitēm, skrimšļa, nerviem un cīpslām. Viss šis kopums veido kustīgu locītavu, kam ir liela loma gan roku saliekšanā un iztaisnošanā, gan dažādu ikdienišķu kustību un darbu veikšanā. Visbiežāk elkonim uzmanību pievēršam tikai tad, kad kaut kas nav kārtībā – sajūtam sāpes, izveidojies pietūkums, radušies kustību traucējumi vai citas neērtības.

Izplatītākie elkoņa sāpju iemesli:

  • traumas (sasitumi, lūzumi, mežģījumi)
  • pārslodze (gan ikdienā, gan sportā),
  • nervu saspiedums,
  • elkoņa nodilums,
  • infekcija u.c.

Traumas liek atpūsties

Smagatlētiem visbiežākie elkoņa sāpju iemesli ir traumas. Tādos gadījumos (sasitumu, lūzumu, sastiepumu vai mežģījumu) sāpes var būt pēkšņas un asas – tādas, kas nekavējoties liek pārtraukt iesākto aktivitāti. Šādas sāpes var būt iemesls kādai, iespējams, nopietnai problēmai, tāpēc nekavējoties jāmeklē ārsta palīdzība, lai veiktu izmeklējumus un konstatētu problēmu.

Tradicionāli šādos gadījumos ārsta apskatei seko rentgenoloģiskais izmeklējums. Ja gadījums ir sarežģītāks, iespējams, būs nepieciešami vēl citi radioloģiskie izmeklējumi: datortomogrāfija vai magnētiskā rezonanse. 

Vadoties no izmeklējuma rezultātiem, ārsts noteiks piemērotāko ārstēšanu. Smagākos lūzuma gadījumos tā var būt arī operācija, bet vieglākos gadījumos pietiks ar medikamentu terapiju un izslēdzot fizisko piepūli, ļaujot savainotajai vietā atpūsties. Šādos gadījumos jārēķinās, ka uz ilgstošāku laiku nāksies atteikties no fiziskajām aktivitātēm. 

Uzmanīgi ar pārslodzi

Otrs biežākais elkoņa sāpju iemesls smagatlētiem mēdz būt pārslodze, kas izraisa  elkoņa iekšējās daļas iekaisumu - mediālo epikondilītu, ko dēvē arī par golfa elkoni. Tikpat labi šī problēma var sarežģīt dzīvi arī tādu profesiju pārstāvjiem, kas ikdienā veic vienveidīgas monotonas kustības, piemēram, pavāriem, frizieriem, pie konveijera strādājošajiem, biroja darbiniekiem, kam ikdienas darbs ir pie datora un citiem, tāpat arī ne tikai smagatlētiem, bet cita veida sportistiem: golfa spēlētājiem, tenisistiem un citiem.

Arī šīs problēmas diagnosticēšanai būs nepieciešams veikt radioloģiskos izmeklējumus – visbiežāk ultrasonogrāfiju. Pārslodzes gadījumos ārstēšanas taktika visbiežāk ir pilnīga slodzes samazināšana sāpošajam elkonis, vienlaikus akūtajā periodā lietojot pretsāpju medikamentus, ko kombinē ar dažādām pretsāpju un pretiekaisuma ziedēm vai gēliem. Tāpat ieteicami ir teipi un var palīdzēt arī fizioterapija un fizikālās terapijas procedūras, ko vislabāk rekomendēs rehabilitācijas medicīnas speciālists. 

Ārstēšanai vajag laiku

Jārēķinās, ka elkoņa sāpes gan pēc traumām, gan pārslodzes gadījumos var būt ilgstošas, tāpēc jārēķinās ar ilgāku atveseļošanās laiku, kā arī dzīvesveida korekciju, lai sāpes neatkārtotos. Tāpēc papildus ārsta nozīmētajai terapijai labs palīgs būs speciālās ortozes jeb fiksatori, kas ļaus muskuļiem to piestiprināšanas vietās atpūsties, tādējādi gan samazinot sāpju izraisīto diskomfortu, gan arī atvieglojot ikdienā veicamās aktivitātes.

Cilvēkam, kam bijusi elkoņa trauma vai pārslodze, atgriežoties pie agrākajām fiziskajām aktivitātēm, toskait smagatlētikas, jābūt īpaši uzmanīgam. Rēķinoties, ka treniņos elkonim atkal būs papildus slodze, ortozi ieteicams lietot arī ikdienā, lai izvairītos no jaunām elkoņa problēmām. Profilaktiskos nolūkos smagatlētiem šādu ortozi ieteicams izmantot arī tad, ja nav bijušas nekādas elkoņa problēmas. 

Klientu serviss
Piegāde visā pasaulē
Ātra piegāde
Kvalitāte