Sāpes potītes locītavā

Sāpes potītes locītavā

Locītavas

Pēdas locītavas jeb potītes traumas tiek uzskatītas par vienām no biežākajām, ko cilvēki gūst kā ikdienā, tā sportojot. Lai gan nereti tām nepievērš pietiekamu uzmanību, neārstētas šīs traumas var radīt nepatīkamas sekas nākotnē, tāpēc labāk laikus meklēt palīdzību.

Pēdas locītavas jeb potītes traumas tiek uzskatītas par vienām no biežākajām, ko cilvēki gūst kā ikdienā, tā sportojot. Lai gan nereti tām nepievērš pietiekamu uzmanību, neārstētas šīs traumas var radīt nepatīkamas sekas nākotnē, tāpēc labāk laikus meklēt palīdzību. 

Traumas – biežākie potītes locītavas sāpju iemesli

Pēdas locītavai jeb potītei dažādu kustību veikšanā un ķermeņa vispārējā stabilizēšanā ir ļoti liela nozīme. Šī it kā nelielaā locītava ir anatomiski sarežģīti veidota  - tā sastāv no trīs kauliem un vairākām saitēm abās potītes pusēs un nodrošina cilvēkam stabilu stāju un elastīgas, drošas kustības. Dažādu traumu rezultātā potīte var nopietni ciest.

Biežākās potītes locītavas traumas:

  • saišu sastiepumi,
  • saišu plīsumi,
  • lūzumi.

Neatkarīgi no tā, vai potītes trauma gūta sportojot, kas ļoti bieži notiek lecot, skrienot, klūpot un tamlīdzīgi, vai mājas apstākļos, ārsti iesaka ilgi nekavēties un meklēt medicīnisko palīdzību. Lūzumu gadījumos, visticamāk, būs jāsauc ātrā palīdzība vai kādi citi papildspēki, lai nokļūtu līdz ārstniecības iestādei, jo sāpes šādos gadījumos ir tik stipras, ka nolikt kāju pie zemes ir gandrīz vai neiespējami.

Stipras sāpes ir arī saišu sastiepumu (mežģījumu) vai plīsumu gadījumos, tomēr atšķirībā no lūzuma šajos gadījumos ir iespējams vismaz stabilizēt kāju. Taču jārēķinās, ka stipras sāpes un kustību ierobežojums ir visos šajos gadījumos. Tāpēc svarīgi tūlīt pēc traumas kāju atslogot – vislabāk atgulties un traumēto kāju pacelt nedaudz augstāk, noteikti tā jāatbrīvo no apaviem, jo, visticamāk, būs tūska, kā arī jau līdz nokļūšanai ārstniecības iestādē ieteicams pielikt aukstu kompresi – tā mazinās gan tūsku, gan sāpes.

Traumu gadījumā pacientam, nonākot ārstniecības iestādē, ārsts veiks primāro apskati un nozīmēs radioloģisko izmeklēšanu, lai precizētu diagnozi. Turpmākā ārstēšana būs atkarīga no traumas veida un smaguma. Ja pieņemts uzskatīt, ka potītes mežģījums (saišu sastiepums)  tāds nieks vien ir, tad ārsti norāda, ka dažkārt vienkāršāks lūzums ir vieglāka diagnoze, nekā komplicēts potītes saišu sastiepums vai pat plīsums.

Atkarībā no traumas smaguma ārstēšanās var būt gan ambulatora, kad mājas apstākļos pacients ievēro miera režīmu, tā atslogojot traumēto vietu, un vajadzības gadījumā lieto pretsāpju gēlus vai iekšķīgi lietojamus medikamentus līdz pat ķirurģiskai operācijai.

Turklāt ikvienā no šiem gadījumiem jārēķinās ar rehabilitācijas periodu, lai pēc traumas atgrieztos pie agrākā dzīvesveida un dzīves kvalitātes. Tas atsevišķos gadījumos var prasīt krietni ilgu laiku, kurā būs ietverta gan fizioterapija, gan ārstēšana ar fizikālās terapijas aparātiem un cits.

Labs palīgs gan tūlīt pēc traumām, gan arī ārstēšanās un rehabilitācijas posmā ir speciālie potītes fiksatori, kas gan palīdz tūskas mazināšanā, gan potītes fiksēšanā, stabilizēšanā un sāpju atvieglošanā, kā arī, lietojot šādu fiksatoru, pēc traumas ir drošāk pakāpeniski atgriezties pie ikdienas kustībām. Arī turpmāk vēlams šo fiksatoru lietot kā sporta nodarbībās, tā citos gadījumos, kad var būt risks atkal iedzīvoties potītes locītavas traumā. 

Neklusēt par sāpēm

Ir vēl virkne problēmu, kas var izraisīt pamatīgas sāpes potītes locītavās. Lai šīs veselības problēmas diagnosticētu, ir svarīgi par to stāstīt savam ģimenes ārstam, kas gan nozīmēs nepieciešamos izmeklējumus, gan arī palīdzēs nokļūt pie vajadzīgā speciālista, kas turpinās detalizētāk risināt radušos problēmu.

Veselības problēmas, kuru dēļ var būt sāpes potīšu locītavās:

  • artrīts,
  • podagra,
  • skrimšļu bojājumi,
  • palielināts svars,
  • potītes iekaisums,
  • osteoartrīts,
  • diabētiskā neiropātija,
  • slikta asinsrite un citas.

Turklāt sāpes potītes locītavās var izraisīt arī pavisam tradicionāli ikdienas ieradumi, piemēram, augstpapēžu kurpes vai zābaki, ja tos valkā pārāk ilgi, neatpūtinot kājas. Tāpat sāpes potītēs var radīt kājas izmēram neatbilstoši apavi.

Tādēļ, pirms vērsties pie ārsta ar sūdzībām par sāpēm potītes locītavā, ir vērts izvērtēt savus ikdienas ieradumus. Savukārt, pieminēto un citu slimību gadījumos, ja radušās sāpes potīšu locītavās, šo problēmu nevajag noklusēt, bet gan noteikti risināt sadarbībā ar ārstējošo ārstu. Un arī šajos gadījumos līdztekus medikamentozajai un cita veida ārstēšanai viens no ieteicamiem palīglīdzekļiem var būt elastīgais potītes fiksators, kas pilda dažādas funkcijas, atvieglojot pacienta stāvokli. 

Klientu serviss
Piegāde visā pasaulē
Ātra piegāde
Kvalitāte