Paplašinātas vēnas? Jāmeklē palīdzība!

Paplašinātas vēnas? Jāmeklē palīdzība!

Vēnas

Paplašinātas vēnas jeb vēnu varikoze ir veselības problēma, ar kuru vieglākā vai smagākā formā savas dzīves laikā sastopas gandrīz katrs otrais mūsu valsts iedzīvotājs. Labā ziņa – laikus pamanīta, šīs problēma ir ierobežojama un ārstējama.

Svarīgi pamanīt pirmos simptomus

Redzami paplašinātu vēnu mezgli, īpaši potīšu rajonā un apakšstilbos, jau ir nopietns signāls par kāju vēnu problēmām, taču viss sākas ar simptomiem, ko, iespējams, sākumā pat nesaista ar vēnu problēmām. Atstāti bez ievērības, ar laiku tie var kļūt par iemeslu hroniskai vēnu mazspējai (HVM).

Raksturīgākie sākotnējie vēnu varikozes simptomi:

  • nogurums vai diskomforts kājās (īpaši dienas beigās);
  • pietūkušas potītes (to viegli pamanīt, ja valkā īsās vai pusgarās zeķes – to augšmalā redzams nospiedums);
  • nepatīkama, spiedoša sajūta kāju ikros;
  • krampji kājās naktī.

Ja pamanīts kāds no šiem simptomiem vai pat vairāki, tas ir iemesls, lai dotos uz konsultāciju pie ārsta flebologa. Šis speciālists veiks izmeklēšanu un noteiks atbilstošāko terapiju. Jo ātrāk vēnu problēmas diagnosticē, jo veiksmīgāka ir to ārstēšana.

Kas veicina vēnu varikozi?

Iemesli, kas veicina vēnu varikozi, ir dažādi. Daļu no tiem nav cilvēku spēkos ietekmēt, taču ir daudz iespēju, ko darīt savas veselības labā, lai no šīs problēmas izvairītos vai to vismaz attālinātu.

Iedzimtība – tas ir viens no būtiskākajiem faktoriem, īpaši pa sieviešu līniju.

Profesija – tas attiecas uz cilvēkiem, kas ilgstoši darba dēļ spiesti pavadīt, stāvot kājās. Arī ilgstoša sēdēšana un sēdēšana sakrustotam kājām var būt viens no iemesliem vēnu varikozei.

Dzīvesveids – mazkustība, kā arī palielināts svars ir riska faktori, kas nelabvēlīgi ietekmē vēnu veselību. Tāpat vēnu varikozi var veicināt pārāk šaurs apģērbs (bikses vai svārki), kas ierobežo brīvu asinsriti. Un, protams, kaitīgie ieradumi.

Dzimums – ir pierādīts, ka no paplašinātu vēnu problēmām vairāk cieš sievietes. Tam ir vairāki iemesli: anatomiski viņu vēnas ir tievākas un saistaudi vājāki nekā vīriešiem; ikdienā ilgstoši valkātas augstpapēžu kurpes apgrūtina asins atteci; ietekmējošs faktors var būt hormonālā kontracepcija un arī grūtniecība.

Vecums – lai gan iedzimtības un citu iemeslu dēļ vēnu varikoze var attīstīties arī jaunībā, vairāk to novēro pusmūža vecuma cilvēkiem, kad sāk veidoties audu atslābums un citas veselības problēmas, kas ietekmē venozo asinsriti.

Kā veidojas vēnu paplašinājumi?

Vēnas ir asinsvadi, pa kuriem asinis ar speciālu vārstuļu palīdzību plūst virzienā uz sirdi. Ja dažādu iemeslu dēļ tie nespēj pildīt savu funkciju, veidojas asins sastrēgums kājās, kā rezultātā pakāpeniski attīstās vēnu mazspēja. Tās sākuma stadijā mazinās cilvēka dzīves kvalitāte un rodas vizuāli neestētisks kāju izskats, taču jau tālākās stadijās var rasties nopietnas, sāpīgas un grūti ārstējamas veselības problēmas: trofiskās čūlas, kā arī ekzēma. Neārstējot tās, var rasties komplikācijas: vēnu iekaisums (flebīts), tromboze (aizsprostojums), trombi var veicināt plaušu emboliju, kas var sākt pārvietoties augšup pa asinsrites sistēmu, izraisot sirdsdarbības traucējumus, insultu, infarktu. Tromboze ir bieža varikozo vēnu komplikācija.

Lai ārstētu vēnu varikozi, ārsts pēc rūpīgiem izmeklējumiem pieņem lēmumu par terapiju. Operāciju veic tikai tad, ja nepalīdz medikamentozā un cita veida ārstēšana. Gan vēnu varikozes sākuma stadijā, gan arī jau vēlākos posmos kā viens no profilakses un arī terapijas veidiem tiek izmantotas kompresijas zeķes un zeķubikses, kas mūsdienās ir tik estētiskas, ka tās var valkāt pat pie balles kleitas. Lai sasniegtu maksimālo efektu, šīs zeķes un zeķubikses iegādājamas pēc ārsta rekomendācijas.

Ieteikumi vēnu veselības profilaksei

- Veselīgs un aktīvs dzīvesveids ikdienā (tiem, kam sēdošs darbs, ik pēc laiciņa svarīgi izkustēties, īpaši ieteicama ir staigāšana pa kāpnēm, kā arī vēlams nesēdēt sakrustotām kājām),

- ja darba dēļ ilgstoši jāpavada stāvot kājās, ieteicams valkāt kompresijas zeķes vai zeķubikses,

- samazināt lieko svaru,

- dzert pietiekami daudz ūdens,

- atmest kaitīgos ieradumus,

- valkāt ērtus apavus un izvairīties no īpaši apspīlēta apģērba ilgstoši,

- lietot šķiedrvielām bagātu uzturu, lai novērstu aizcietējumus,

- kontrastduša un staigāšana pa ūdeni (īpaši labs ir sāļais jūras ūdens),

- atpūšoties horizontālā stāvoklī, kājas novietot augstāk par ķermeni vai vismaz vienā līmenī,

- izvairīties no stresa!

Klientu serviss
Piegāde visā pasaulē
Ātra piegāde
Kvalitāte