Starpskriemeļu diska trūce. Operācija nav obligāta

Starpskriemeļu diska trūce. Operācija nav obligāta

Mugurkauls

Starpskriemeļu diska trūce jeb plīsums ir diagnoze, ar kuru dzīves laikā saskaras liels skaits cilvēku. Laikus neārstēta, šī problēma var radīt nopietnus veselības traucējumus un dzīves kvalitātes būtisku zaudējumu. Taču ir arī laba ziņa – laikus pamanīta, šī problēma ir veiksmīgi ārstējama, un tas ir mīts, ka līdzēt var vienīgi ķirurģiska operācija.

Kā veidojas starpskriemeļu diska trūce?

Mūsu mugurkaulu veido skriemeļi, starp kuriem izvietojušies starpskriemeļu diski. Tie ir dabīgi amortizatori, kuru iekšpusē ir kodols – želejveida viela. Vieglākos gadījumos disks tikai izvelvējas, taču dažādu iemeslu dēļ tas var plīst un kodola masa izplūst ārā.  Ja tas notiek, cilvēks sajūt asas sāpes. Pēc laika tās var mazināties vai pat pilnībā izzust, taču sāpes var izstaroties uz kāju. Tas nozīmē, ka izspiestais starpskriemeļa diska kodols nospiedis nervu saknītes. Tāpēc, ja vēl iepriekš, kad sāpes jūtamas vien mugurā, cilvēks bijis pacietīgs un nav meklējis ārsta palīdzību, šis ir mirklis, kad kavēties vairs nevar. Atliekot vizīti uz tālāku laiku vai cerot, ka sāpēs tomēr mitēsies, nervu saknītes var tikt nospiests tiktāl, ka nervs iet bojā un līdz ar to cilvēks vairs nespēj kontrolēt kājas kustības.

Ārsts uzklausīs sūdzības, iztaujās par sāpju raksturu un nozīmēs nepieciešamo izmeklēšanu, lai noteiktu diagnozi. Visprecīzāk to iespējams izdarīt, veicot magnētisko rezonansi. 

Kāpēc rodas starpskriemeļa diska trūce?

Tas ir viens no pirmajiem jautājumiem, ko uzdod cilvēks, uzzinot diagnozi.

Iemesli tam ir dažādi:

  • smags fizisks darbs vai pat viena liktenīgā smagumu celšanas reize,
  • palielināts ķermeņa svars,
  • sporta un citas traumas,
  • pārmērīga fiziskā slodze,
  • vāji attīstīta stājas muskulatūra,
  • ģenētika. 

Ārstēšanas iespējas

Attīstoties medicīnas iespējām, ir jākliedē mīts, ka starpskriemeļa diska trūces gadījumā vienīgā ārstēšana ir ķirurģiska operācija. Gluži pretēji – mūsdienās ārsti vispirms izmēģina pieejamās konservatīvās ārstēšanas metodes un tikai tad, ja tās ilgstošākā laikā nedod gaidīto rezultātu un pacienta stāvoklis neuzlabojas, jādomā par operāciju. Īpaši veiksmīga konservatīvā ārstēšana ir gadījumos, kad trūce ir pavisam neliela un nav saspiesta nervu saknīte. Taču arī plašas trūces gadījumos var iztikt bez operācijas, ja pacients ir gatavs līdzdarboties.

Katram pacientam piemērotāko ārstēšanas metodi izvēlēsies ārsts pēc tam, kad būs veikti nepieciešamie izmeklējumi un skaidra slimības aina. Visbiežāk tiek kombinēti dažādi ārstniecības veidi: medikamentozā ārstēšana, ārstnieciskā fizkultūra, fizioterapija, kas ietver arī ūdens procedūras, kā arī tiek izmantota epidurālās blokādes.

Ja no tomēr nav iespējams panākt situācijas uzlabošanos, tiek izvērtēta operācijas nepieciešamība. Mūsdienās to veic caur pavisam nelielu griezienu mugurā, atbrīvojot nervu no saspieduma, bet saglabājot starpskriemeļa disku, kam arī turpmāk ir nozīmīga amortizējošā loma. Un visbiežāk jau nākamajā dienā pacients var doties mājās, protams, ievērojot noteikto atveseļošanās režīmu, lai nepieļautu sarežģījumus. 

Atveseļošanās pēc diska trūces operācijas

Atveseļošanās laiks pēc operācijas ir atkarīgs no vairākiem faktoriem, piemēram, no vecuma, vispārējā veselības stāvokļa un no operācijas veida. Jo lielāka ir ķirurģiskā iejaukšanās, jo ilgāks būs atveseļošanās laiks. Attiecīgi, izmantojot minimāli invazīvas metodes, atveseļošanās var ilgt dažas nedēļas, bet pēc plašākām mugurkaula fiksācijas operācijām, tas var ilgt līdz pusgadam.

Sākotnējās muguras sāpes nepāries uzreiz pēc operācijas. Tas notiks pakāpeniski, ja tiks ievērots pareizs režīms. Pēcoperācijas periodā ir svarīgi ievērot ārsta un fizioterapeita ieteikumus, lai paātrinātu atveseļošanos un nepieļautu komplikācijas. Nereti pēc diska trūces operācijām ir jālieto zāles un jāapmeklē fizioterapijas nodarbības.

Parasti pacienti atgriežas darbā divas līdz četras nedēļas pēc operācijas, ja darbs nav fiziski smags. Ja darbs iekļauj ievērojamu fizisko slodzi, pacientam ir jārēķinās ar ilgāku atveseļošanās periodu – astoņas līdz 12 nedēļas.

Lai nepieļautu atkārtotas muguras sāpes, svarīga ir profilakse:

  • jāveic vingrojumu programma;
  • jāievēro pareiza poza stāvot, sēžos, kustoties vai guļot;
  • ja ir lielāka slodze vai sāpes, jālieto muguru balstoša josta;
  • darba vietai jābūt ergonomiski iekārtotai;
  • jālieto veselīgs uzturs un jāveic ķermeņa svara kontrole, lai mazinātu spiedienu uz mugurkaulu;
  • pakāpeniski jāpalielina fiziskā aktivitāte, iekļaujot pastaigas, kas var uzlabot asinsriti un vispārējo veselību.

Balsta jostas gan profilaksei, gan ārstēšanās laikā

Nozīmīga loma starpskriemeļa diska trūces ārstēšanā gan ar konservatīvajām metodēm, gan pirms un pēc operācijas, ir balsta jostām. Tās stabilizē mugurkaulu, mazina muguras muskulatūras slodzi, tādējādi mazinot sāpēs, atvieglojot kustības un uzlabojot pacienta pašsajūtu. Kādu jostu katrā no atveseļošanās posmiem izvēlēties, vislabāk ieteiks ārsts. Turklāt jāņem vērā, ka diska trūce var atkārtoties, tāpēc cilvēkiem, kas to jau piedzīvojuši, ieteicams arī turpmākajā dzīvē palielinātas fiziskās slodzes un citos līdzīgos gadījumos izmantot balsta jostas. Tāpat tās profilaktiskos nolūkos ieteicams izmantot sportojot, lai izvairītos no starpskriemeļu diska trūcēm. 

Klientu serviss
Piegāde visā pasaulē
Ātra piegāde
Kvalitāte