Jostas daļa – jūtīgākais mugurkaula posms

Jostas daļa – jūtīgākais mugurkaula posms

Locītavas

Mugurkauls ir svarīgākā cilvēka balsta aparāta daļa un tā skriemeļi - smalks locītavu komplekss, pret kuru jāizturas saudzīgi. Visbiežāk dzīves laikā dažādu iemeslu dēļ cieš mugurkaula jostas daļa. Sāpēs šajā apvidū ir viens no biežākajiem iemesliem visā pasaulē, kuru dēļ cilvēki īsāku vai ilgāku laiku kļūst darba nespējīgi.

Kāpēc rodas sāpes jostas daļā?

Cilvēka mugurkaulu veido 32 – 35 skriemeļi, no kuriem katram ir locītavas – divas augšā un divas apakšā, kā arī starp skriemeļiem ir starpskriemeļu diski, kas pildīti ar želejveida vielu – tie nodrošina muguras skriemeļu amortizāciju.

Iemeslus, kāpēc rodas sāpes jostas apvidu, var iedalīt biežāk un retāk sastopamajos, kā arī specifiskajos.

Biežākie sāpju iemesli jostas daļā:

 • deģeneratīvo jeb novecošanas procesu izraisītas sāpes,
 • muskuļu un audu pārslodze vai pat plīsumi,
 • starpskriemeļu diska trūces,
 • nepareiza stāja.

Cilvēka organisma novecošana ir dabisks process, kuram ir pakļauts ikviens orgāns. Tas attiecas arī uz mugurkaulu. Tāpēc ar gadiem jāpievērš lielāka uzmanība dažādām kustībām un darbībām, lai nenodarītu tam pāri. Labā ziņa ir tā, ka sāpes jostas apvidū nav dzīvību apdraudošas, taču neārstētas tās var būtiski ietekmēt dzīves kvalitāti.

Visbiežāk sāpes jostas daļā rodas pēkšņi, un tās ir asas. Īpaši izteikti šīs sāpes mēdz eksponēties pavasarī, kad cilvēki ar prieku un enerģiju ķeras pie dārza darbiem, atsāk intensīvas sporta nodarbības un tamlīdzīgi, tādējādi pēc ilgstošāka miera perioda pārslogojot muguru.

Bet tikpat labi sāpēs var rasties jebkurā situācijā, kas saistīta ar nepareizu vai pārāk lielu vai neērtu smagumu celšanu un citāda veida pārpūli. Tā var rasties jostas daļas muskuļu pārslodze, sastiepumi un pat starpskriemeļu diska trūces.

Un tikpat labi sāpes jostas apvidū var izraisīt nepareiza stāja vai skeleta anomālijas, kas var būt gan iedzimtas, gan dzīves laikā iegūtas.

Retāk sastopamie sāpju iemesli jostas daļā:

 • emocionālais stāvoklis,
 • stress,
 • bailes,
 • nomāktība.

Tā ir vispārzināma patiesība, ka cilvēka emocionālais stāvoklis, sabalansēts darba un atpūtas režīms, emocionālais līdzsvars un labsajūta būtiski ietekmē visu orgānu darbību un līdz ar to cilvēka kopējo labsajūtu.

Ja nomoka stress, slikts garastāvoklis, nomāktība, uztraukums un citas emocionālas problēmas, ko radījuši sarežģījumi privātajā dzīvē vai darbā jeb to iemesls var būt kāds negaidīts slikts notikums, arī tas var būt iemesls sāpēm mugurkaula jostas apvidū. Tāpēc, sajūtos šajā rajonā sāpes, ir jāizvērtē arī šis aspekts. Iespējams, novēršot radušās problēmas un atrisinot stresu izraisošās situācijas, sāpes, ko cilvēks ar šīm izjūtām pat nesaistīja un kas iedarbojas zemapziņas līmenī, pazudīs.

Specifiskie sāpju iemesli jostas daļā:

 • grūtniecība,
 • menstruācijas,
 • nieru problēmas,
 • kuņģa problēmas,
 • izmaiņas locītavās.

Šie un vēl dažādi citi specifiskie iemesli ir tie, kuru gadījumos ne vienmēr uzreiz būs skaidrs, ka tieši tie izraisījuši sāpes muguras jostas daļā. Tie var būt kā viens no šo sāpju provocējošajiem faktoriem, un muguras sāpes šajos gadījumos var rasties kā papildus signāls veselības problēmām, bet tikpat labi to var arī nebūt. Lai to izslēgtu vai apstiprinātu, noteikti jākonsultējas pirmām kārtām ar savu ģimenes ārstu. Īpaši, ja tās nerimstas vairāku nedēļu garumā.

Ārstēšana un profilase

Lai kāds arī būtu mugurkaula jostas daļas sāpju iemesls, ja tās nemazinās pēc dažām dienām vai nedēļām, noteikti nepieciešama ārsta konsultācija, kurš pēc izmeklējumu veikšanas izvēlēsies piemērotāko ārstēšanu.

Vienkāršākos gadījumos, iespējams, pietiks ar muguras atslogošanu. Šajos gadījumos lielisks palīgs būs balsta jostas, kas samazina muguras muskulatūras slodzi, tādējādi mazinot sāpes un uzlabojot cilvēka pašsajūtu. Kādu jostu izvēlēties – to vislabāk ieteiks ārsts. Nereti veiksmīgi izvēlēta balsta josta var būt labs risinājums, iztiekot pat bez medikamentiem vai cita veida terapijas. Tomēr noteikti jāsaprot, ka josta nav ilgtermiņa risinājums, ja sāpes nemazinās vai pat kļūst stiprākas.

Nekavējoties ārsta palīdzību jāmeklē, ja sāpes jostas daļā sāk izstarot uz kājām. Tas var liecināt par starpskriemeļu diska trūci. Arī to sākotnēji iespējams ārstēt, kombinējot medikamentozo un citu ārstēšanu, un tikai tad, ja tas nepalīdz, ir jādomā par operāciju. Arī šīs diagnozes gadījumā ārsts, visticamāk, pacientam rekomendēs balsta jostu - gan kombinācijā ar medikamentozo ārstēšanu, gan gadījumos, ja būs nepieciešama ķirurģiska iejaukšanās. Josta būs palīgs gan pirms operācijas, gan atveseļošanās laikā.

Balsta josta kā palīglīdzeklis muguras muskulatūras stabilizēšanai ieteicams arī grūtniecības laikā, kad, vēderam augot aizvien lielākam, rodas papildu slodze muguras josta daļai.

Klientu serviss
Piegāde visā pasaulē
Ātra piegāde
Kvalitāte