Vēnu veselība grūtniecības laikā

Vēnu veselība grūtniecības laikā

Vēnas

Grūtniecība - tik skaistais laiks sievietes mūžā – ir arī viens no paplašinātu vēnu jeb vēnu varikozes riska faktoriem, kam jāpievērš uzmanība, lai bērniņa gaidīšanas laiks būtu mierīgs un harmonisks.

Smagas kājas? Pirmais signāls pārbaudīt vēnas

Ir gadījumi, kad topošajai māmiņai paplašinātas vēnas parādās jau pirmās grūtniecības laikā (visbiežāk, ja pirms tam jau bijušas pirmās indikācijas), taču lielākoties tas notiek pie otrās un katras nākamās grūtniecības. Tāpēc, gaidot mazulīti, ir svarīgi savlaicīgi veikt profilakses pasākumus, lai no vēnu varikozes izvairītos vai palīdzētu gadījumos, kad tā izveidojusies.

Sūdzības par smagumu kājās un tūsku ap potītēm dienas beigās ir pirmie signāli, kas topošajai māmiņai var liecināt par iespējamu vēnu problēmu attīstību. Ja pamanīti šie simptomi, noteikti jārunā ar savu ginekologu un vajadzības gadījumā jāpiesakās vizītē pie flebologa, kas novērtēs situāciju. Noteikti pie flebologa jādodas tad, ja grūtniecības laikā pamanīti jau ar aci saskatāmi vēnu mezgli. Jo ātrāk problēmu sāk risināt, jo lēnāk tā turpinās attīstīties un topošajai māmiņai būs vieglāk izstaigājams mazulīša gaidīšanas laiks. Turklāt jāņem vērā, ka paplašinātas vēnas grūtniecības laikā var būt iemesls dažādām komplikācijām, tāpēc šo problēmu nedrīkst atstāt bez ievērības.

Kāpēc grūtniecēm paplašinās vēnas?

Iemesli, kāpēc sievietēm gaidībās ir lielāks risks nekā citkārt iedzīvoties vēnu paplašinājumos, ir saistīts ar pieaugošo svaru. Mazulītim augot, sievietei pamazām tiek nospiests mazais iegurnis un tādējādi apgrūtināta venozā attece. Asinīm nespējot vairs tik brīvi kā iepriekš pārvietoties pa vēnām, var rasties nosprostojumi un veidoties vēnu paplašinājumi. Iemesls tam ir arī grūtniecības laikā paaugstinātais progesterona līmenis, kā rezultātā atstābst gludā muskulatūra. Šī iemesla dēļ arī vēnu sieniņas kļūst vaļīgākas un vieglāk pastiepjas.

Īpaši uzmanīgām jābūt sievietēm, kam paplašinātu vēnu problēmas bijušas pa sieviešu līniju - mammai vai vecmāmiņai. Un, protams, tām, kurām jau pirms grūtniecības parādījušies pirmie vēnu mezgli.

Galvenais palīgs – kompresijas zeķes

Lai nenodarītu pāri gaidāmajam mazulim un arī topošajai māmiņai, ne grūtniecības laikā, ne arī laikā, kamēr mamma ar krūti baro mazulīti, radikāla vēnu ārstēšana nenotiek. Tāpēc šajā laikā jāveic profilakses pasākumi, lai problēmu aizkavētu vai mazinātu. Lai situāciju maksimāli atvieglotu, šie profilakses pasākumi jāveic jau līdz ar grūtniecības iestāšanos. Arī tad, ja vēl nav nekādu pazīmju, kas varētu liecināt par iespējamu vēnu paplašināšanos gaidību laikā.

Vienīgā iespēja, kā bērniņa gaidīšanas laikā un barojot mazuli ar krūti rūpēties par vēnu veselību, ir kompresijas zeķu vai zeķubikšu valkāšana. Te svarīgi zināt, ka šīm zeķēm atkarībā no problēmas stadijas ir atšķirīgs spiediens uz vēnu sieniņām, tāpēc, lai efekts no tām būtu maksimāli mērķtiecīgs, šīs zeķes, novērtējot klientes stāvokli, izvēlas flebologs.

Pareizi izvēlētas kompresijas zeķes, nodrošinot vienmērīgu un konstantu vēnu spiedienu, palīdz asinīm plūst no kājām augšup uz ķermeņa augšdaļu, tās satur kāju un neļauj vēnām atslābt, tādējādi uzlabojot asinsriti kājās, kas ir galvenais uzdevums, lai neveidotos vai neattīstītos vēnu varikoze. Līdz ar to tiek atvieglota topošās māmiņas labsajūta, kas būtiski uzlabo viņas garastāvokli, kas ir tik svarīgi, gaidot mazulīti. Turklāt mūsdienās kompresijas zeķes un zeķubikses ir tik dažādas un estētiskas, ka tās var valkāt kā pie ikdienas, tā svētku tērpiem.

Svarīgi zināt – ja vienas grūtniecības laikā ir bijušas problēmas ar vēnām, starplaikā līdz nākamā bērniņa gaidībām noteikti vajadzētu doties pie ārsta flebologa, lai izlemtu par nepieciešamo ārstēšanu un tādējādi izvairītos no nopietnākām vēnu problēmām jau nākamās grūtniecības laikā.

Citi ieteikumi vēnu profilaksei grūtniecības laikā

Ir pietiekoši daudz veselīgu ikdienas ieradumu, ko vērts ievērot, gaidot mazulīti, lai topošā māmiņa uzlabotu gan pašsajūtu, gan garastāvokli, tādējādi gaidāmajam bērniņam nodrošinot harmonisku attīstības laiku. Un vienlaikus šie ieteikumi palīdz arī uzlabot un saglabāt vēnu veselību.

* Kustības. Grūtniecības laikā ir svarīgi ik pa laikam izkustēties, lai uzlabotu vispārējo asinsriti. Ja ir sēdošs darbs, ir svarīgi ik pēc laiciņa piecelties un izkustēties, kā arī ikdienā veikt garākas pastaigas, kas var būt arī gājiens kājām uz darbu un mājām.

* Vingrošana. Šīs aktivitātes jāsabalansē ar grūtniecības laika ierobežojumiem, tāpēc vislabāk doties pie fizioterapeita vai uz speciālo grūtnieču vingrošanas grupu, lai apgūtu vingrojumus, kas šajā laikā būs visefektīvākie. Tas pats attiecas uz peldēšanas nodarbībām un vingrošanu ūdenī. Un, protams, pastaigas svaigā gaisā!

* Ūdens. To, cik ūdens ir svarīgs organisma funkciju nodrošināšanai, mēs zinām ikviens, un šī vajadzība saglabājas arī grūtniecības laikā. Dzert pietiekoši daudz ūdens ir svarīgi gan tāpēc, lai asinis un limfa būtu šķidra un netraucēti cirkulētu organismā, gan lai veicinātu vielmaiņu un citas organisma funkcijas.

* Vēsa duša. Lai palīdzētu venozajai asinsritei kājās, kā arī mazinātu to nogurumu dienas beigās, noderēs vēsa duša, virzot ūdens strūklu no lejas uz augšu – virzienā, kā pa vēnām plūst asinis.

* Nē apspīlētam apģērbam. Tas ir viens no vēnu varikozi veicinošiem faktoriem – īpaši, ja apspīlētu apģērbu, kas pastiprināti nospiež vidukļa un gurnu daļu, valkā ikdienā un regulāri. Grūtniecības laikā tas vēl vairāk var palielināt vēnu varikozes risku, jo ierobežo brīvu asinsriti.

* Jā ērtiem apaviem. Līdz ar svara palielināšanos grūtniecības laikā kājām ir papildu slodze, tāpēc svarīgi izvēlēties ērtus apavus, kuros ikdienā viegli pārvietoties.

* Jāsargājas no aizcietējumiem. Tie veicina sārņu uzkrāšanos organismā, kas bojā saistaudus. Turklāt apgrūtināta vēdera izeja provocē paaugstina spiedienu vēnās. Labai vēdera izejai ir svarīgi pietiekoši uzņemt šķiedrvielas.

* Kājas augstāk par galvu. Atpūšoties horizontālā stāvoklī, venozā attece ir labāka, ja kājas novietotas uz spilventiņa vai kāda cita paliktņa nedaudz augstāk par galvu. Šo nosacījumu ir vērts ievērot, kā atpūšoties pa dienu, tā naktī.

* Sekot līdzi svaram. Grūtniecība neizbēgami saistās ar svara pieaugumu, taču svarīgi ievērot veselīgu uzturu un sabalansēt atbilstošu fizisko slodzi, lai neiedzīvotos pastiprināti palielinātā svarā, kas apgrūtina venozo cirkulāciju.

Klientu serviss
Piegāde visā pasaulē
Ātra piegāde
Kvalitāte